Glosor litteratur

The exercise was created 2026-10-16 by isabellacmrk. Question count: 48.




Select questions (48)

Normally, all words in an exercise is used when performing the test and playing the games. You can choose to include only a subset of the words. This setting affects both the regular test, the games, and the printable tests.

All None

  • Akilleshäl En svag punkt
  • Spartanskt Enkelt, enkla levnadsvanor, sträng livsföring
  • Lakonisk Kortfattat och träffande, ett yttrande som inte är så fylligt men som ändå bär mycket mening
  • Trojansk häst Falsk gåva, det gömmer sig något farligt/otäckt i den
  • Odyssé En lång resa med många sevärdheter och upplevelser
  • Oidipuskomplex Fixering vid förälder av det motsatta könet
  • Hybris Övermod, människor anser sig själv att vara gudar och som följd fick nemesis
  • Atlet Idrottare
  • Pyrrhusseger En dyrköpt seger, man har vunnit något men förlorat något annat som är av vikt
  • Demokrati Folkstyre, växer fram under antiken
  • Hysterisk Starka och stora känsloutbrott
  • Agorafobi Fobi för att vistas bland stora folkmassor
  • Cyklop Enögd jätte
  • Argusögon En extra vaksam blick
  • OS De olympiska spelen
  • Maraton Ett lopp på 42 km eller en plats i Grekland
  • Gymnasium Den skolform som leder till högre studier eller yrkesexamen, även idrottsplats historiskt
  • Platonsk kärlek Vänskaplig kärlek, oromantisk och/eller icke sexuell relation
  • Lesbisk Homosexualitet hos kvinnor
  • Sisyfosarbete Meningslös arbetsuppgift/arbete, ett arbete som man aldrig blir färdig med.
  • Narcissism Besatt av sig själv/kär i sig själv
  • Den homeriska frågan Vetenskaplig debatt om Homeros någonsin har funnits och om han ensam skrev Iliaden och Odysséen
  • Teater En scen där man spelar pjäser, lokalen där man sätter upp olika sceniska verk
  • En gordisk knut Drastisk metod för att lösa ett problem
  • Stridsäpple En hett diskuterad fråga
  • Panik En stark förlamande känsla uppstår när man inte vet vad man ska göra.
  • Optimism En livssyn som innebär att man förväntar sig positiva utfall och tror att framtiden i stort kommer att bli ljus.
  • Tabula rasa Oskrivet blad, särsk. bildligt om något som ännu inte fått karaktär utan kan utvecklas i alla tänkbara riktningar.
  • Förnuft Förstånd, förmåga till tänkande, gott omdöme och sunt beslutsfattande.
  • Deism En religiös åskådning som räknar med en personlig men efter skapelsen passiv gudom.
  • Religionsfrihet Rätt för medborgarna i en stat att, utan ingrepp från statens sida, bekänna sig till vilken religion eller religiös riktning de själva önska & att fritt utöva sin religion.
  • Tryckfrihet Rätt att fritt uttrycka tankar och åsikter, utan censur, i tryckt form.
  • Yttrandefrihet Rätt att framföra åsikter offentligt, särskilt i syfte att kritisera makthavare.
  • Encyklopedi Uppslagsverk om mänskligt vetande på ett, flera eller alla kunskapsområden.
  • Despot Auktoritär ledare som utsätter sina underställda för godtyckligt förtryck.
  • Empirism En filosofisk inriktning som anser att all kunskap om verkligheten ytterst kommer från sinneserfarenhet och observationer.
  • Individen Enskild varelse.
  • Jaget Något som utgör kärnan i en (självständig) personlighet eller gestalt i litterär text som utges för att vara den som berättar innehållet.
  • Sturm und drang Förromantisk strömning i tysk litteratur. Stark oro och längtan i ungdomsåren.
  • Skapande geni Person som har en exceptionell förmåga att tänka utanför ramarna och skapa helt nya, originella verk, idéer eller lösningar.
  • Nattsida En sida av en planet som är vänd från solen, där det är natt. Eller den mörka, dystra sidan av något, den sida av något som är höljd i dunkel.
  • Eskapism Undflyende av verklighetens problem.
  • Folksjälen Tänkta karaktärsdrag och stämningar, gemensamma för ett helt folk.
  • Panteism En religiös uppfattning som hävdar att gudomen är närvarande överallt i världen och genomtränger minsta del av den.
  • Fantasi Förmåga att föreställa sig saker som man inte har upplevt, inbillningskraft, uppfinningsförmåga.
  • Känsla Upplevelse som uppkommer av yttre eller inre förnimmelse. Personligt, naturligt och spontant uppkommande sätt att värdera eller förhålla sig till någon eller något.
  • Subjektiva sanningar Något som upplevs som sant av en specifik person, beroende på den personens känslor, åsikter, erfarenheter eller värderingar, snarare än på oberoende fakta.
  • Besjälad Att vara passionerat engagerad, inspirerad, eldad eller uppfylld av någonting.

All None

Shared exercise

https://spellic.com/eng/exercise/glosor-litteratur.13139559.html