Nya psykiatri nivå 1 kap 2

The exercise was created 2026-08-06 by Johanna88. Question count: 6.




Select questions (6)

Normally, all words in an exercise is used when performing the test and playing the games. You can choose to include only a subset of the words. This setting affects both the regular test, the games, and the printable tests.

All None

  • psykisk hälsa psykiskt välbefinnande och livskraft man mår bra psykiskt
  • psykisk ohälsa besvär och svårigheter, ibland sjukdomar, som påverkar måendet och livskraften. Man mår dåligt
  • normer oskrivna regler och idéer om hur vi förväntas vara, leva, se ut och bete oss tillsammans med andra.
  • fördomar förutfattad mening, man tänker saker om personer fast man inte vet om det är sant eller inte, till exempel att man tänker att en person är dum för att den ser sur ut i ansiktet.
  • stigmatisering att en person eller en grupp pekas ut och förknippas med negativa fördomar, skam eller stereotyper. Till exempel att personer med en funktionsnedsättning inte är lika mycket värda
  • självstigmatisering att man acceptera den stigmatisering(det negativa som sägs om mig som person) som finns i samhället kring personen själv.

All None

Shared exercise

https://spellic.com/eng/exercise/nya-psykiatri-niva-1-kap-2.13002682.html